HELP IV. - špeciálne prvky

Obsahom tohto helpu budú menej používané variácie základných prvkov, špeciálne prvky, ktoré sa používajú len niekde - okraje, sú ozdobné alebo sa pri ich vypracovaní používa ešte niečo navyše.
Rada by som neskôr doplnila háčkovanie s korálkami.

Zvýšené prvky (extended stitches)Spôsob vypracovania týchto zvýšených prvkov sa od základných líši len v začiatku, kde sa po vpichnutí a prevlečení okom (ks, pds, ds z predchádzajúceho riadku) priadza nahodí a prevlečie cez jednu slučku na háčiku (v podstate sa urobí 1ro). Ďalej príslušné stĺpiky dopracujeme ako obvykle. (u pds a ds samozrejme na začiatku, pred 1. vpichnutím, priadzu nahodíme)

Pozn. symboly zvýšeného pds a ds som dopracovala analogicky podľa používanej značky zvýšeného ks. Ak si skúsite tieto prvky uháčkovať, sú vzhľadom na ich výšku možné tieto kombinácie:Špeciálne prvky (special stitches)
ks otoč háčikom

Ide o ozdobný prvok na konci háčkoviny, vpichneme do prvku z predchádzajúceho riadku, nahodíme a prevlečieme (trochu vyššie ako pri vypracovaní základného ks), točíme háčikom a to tak, že špička háčika sa pohybuje smerom k nám až späť do polohy ako sme zvyknuté, nahodíme a prevlečieme cez obe slučky na háčiku.
Pozn. ide o cvik, nešlo mi to spočiatku a každý stĺpik vyzeral inak utiahnutý, raz mi posledné prevlečenie šlo prima, inokedy ťažko...symbol sa približne takýto používa. Pripomína to račí ks, že?

...nie je to dokonalé, ale aspoň ukážkaks otoč niťou

Opäť niečo na ukončenie háčkoviny, či lemu, takže vpichneme do prvku z predchádzajúceho riadku, nahodíme a prevlečieme, ľavou rukou, kde máme priadzu od klbka točíme smerom k sebe a doprava vlastne obtočíme 2 slučky, vrátime ľavou rukou do polohy ako sme zvyknuté a nahodení, prevlečením cez 2 slučky na háčiku dokončíme.
Pozn. tento spôsob sa mi zdá jednoduchší ako háčkovanie račieho ks (crab or reverse stitch). Symbol som si navrhla sama pre potreby tohto blogu.


...na lem čapice som použila račie ks

Dlhé prvky (spike or long stitches)

Vypracovanie prvkov (ks, pds, ds, PRds...) sa začína vpichnutím o jeden riadok nižšie, nahodením a prevlečení, pričom vyťahujeme slučku na úroveň, v akej by sme doháčkovali daný prvok.

...u tejto čapí boli použité spike PRds a zmenou farby takto vynikli....


2 komentáře:

  1. aspoň jeden blog, kde sa dopracovalo ďalej ako len ku krátkym a dlhým stĺpikom, vďaka

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj bolo by možné návod na tú čiapku poslednú je krásna obe su krásne :)
    Dakujem Lenka

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...